Forum wcześniaczek.pl

Retinopatia wcześniaków

Retinopatia wcześniaków
« dnia: Październik 05, 2015, 15:04:30 »
Moja córeczka urodziła się w 29 tc. W drugim badaniu stwierdzono u niej retinopatię wcześniaków, faza 2. Cały czas jest pod opieką okulisty, mamy nadzieję, że wszystko będzie w porządku :) Wiem, że retionpatia jest bardzo popularna u wcześniaków. Czy są tutaj inne mamy, których dzieci mają uszkodzoną siatkówkę oka w związku z przedwczesnym urodzeniem?

kaarolaa

 • **
 • 31
 • Waga po urodzeniu: 650
 • TC narodzin: 24
Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2015, 16:23:25 »
Marceli urodzil sie w  24tc i niestety jako skrajny wczesniak mial stwierdzona po 6 badaniu retinopatie II/III stopien, w 71 dobie mial zabieg laseroterapiiobu oczek...na szczescie wszystko sie udalo za pierwszym razem i tak ladnie sie wygoiło, ze byc moze nawet omina nas okularki :) wszystkiego dowiemy sie na wizycie w kwietniu...

Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2015, 19:02:00 »
Stefano urodzony 28+5, jeszcze w szpitalu przeszed zabieg laserowy. Wszystko poszło sprawnie, skończyło się na jednej operacji.

Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2015, 16:01:06 »
A jak wygląda rekonwalescencja po takiej operacji? Czy jest ona przeprowadza w znieczuleniu ogólnym? Długo trwa? Nie wiem co nam powie okulista na wizycie za miesiąc, obawiam się, że teraz operacja będzie niezbędna. Podzielcie się proszę wrażeniami :)

kaarolaa

 • **
 • 31
 • Waga po urodzeniu: 650
 • TC narodzin: 24
Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2015, 22:34:32 »
w znieczuleniu ogolnym a po zabiegu 2 doby na respiratorze, spiaczka farmakologiczna, duzo lekow, kolejne 3 dni dostawal tlen do noska, ale wtedy mały wazyl 1,5 kg, byl malusi, mial 71 dni...doszla jeszcze po zabiegu niewydolnosc nerek, zatrzymywala sie woda w organizmie, w ciagu jednego dnia przybral 0,5 kg na wadze...dostawal leki na nerki i w ciagu tygodnia pozbyl sie wody, pozniej mial co tydzien kontrolne badanie oczek, wszystkie byly poprawne, po wypisie ze szpitala wizyty u okulisty co miesiac przez 4 miesiace, pozniej raz na 2 miesiace a teraz dopiero w kwietniu mamy wizyte. nie widac zeby Marceli mial jakis zabieg robiony, nie ma zeza, widzi dobrze i byc moze nie beda potrzebne okularki...

Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2015, 11:02:26 »
Nie no u nas nie było tak dramatycznie jak pisze Kaarolaa. Zabieg owszem z znieczuleniu ogólnym, syn był zanitubowany.  Po wybudzeniu od razu wrócił na własny oddech (choć ostrzegano nas wcześniej, że może być potrzebna tlenoterpia). 48h po zabiegu miał założoną przepaskę na oczy i podawany paracetamol na ból. Później przez kolejny tydzień czy dwa zakrapiane oczka. W drugiej dobie po zabiegu zanotował spadek wagi, o tej możliowści też nas wcześniej poniformowana tzw, stres pooperacyjny. Badania okulistyczne częste, co tydzień (również po wyjściu ze szpitala), później co 2, co miesiąc itd... Stefano nosi okulary, ale nie jest to związane z retinopatią - zez, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Genarlanie u nas to wszystko poszło bardzo szybko. Wcześniaki, na odziale, mają badany wzrok co tydzień - jeśli jest jakieś podejrzenie to 2 razy. U nas w piątek było podejrzenie - w poniedziałek przeprowadzono ''Fluorangiografia retinica'', która potwierdziła, że coś zaczyna się dziać. Postanowiono nie czekać i w piątek była operacja.  Póżniej znów częste badania i  po miesiącu od zabiegu ponownie ''Fluorangiografia retinica'', która tym razem nic nie wykazała.

Sam zabieg nie trwał długo, ale i tak był to jeden z najbardziej stresujących momentów w moim życiu.

p.s. Stefano ma teraz 3 lata. Nie wiem jak kwestia ta ma się do polskich realiów (mieszkam we Włoszech), ale myślę, że procedury nie powinny się wiele różnić. Trzymam kciuki  by zabieg nie był konieczny

Maja

 • *
 • 2
 • Waga po urodzeniu: 1600
 • TC narodzin: 30
Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2015, 11:41:05 »
Mój syn urodził się z dużą wagą urodzeniową (30tc, 1600g) i niestety z tego powodu nie miał badanych oczu jak "każdy" wcześniak czyli 4 tygodniu życia bo jak mi powiedziano był duży... Niestety w 6 tygodniu życia (dzień przed planowanym wypisem ze szpitala) było badanie oczu i stwierdzono retinopatię II stopnia. Zostałam poinformowana, że dla lekarzy to także był szok. Niespodziewali się u niego takiego schorzenia. Musiał przejść operację w Katowicach. W naszym przypadku operacja trwała ponad 2godziny plus 2godziny na wybudzenie po zabiegu. Wszystko przebiegło sprawnie, bardzo dobrze zniósł znieczulenie i sam zabieg (OP-6521,OL-5944). W dniu operacji ważył 2570g. Od wyjścia ze szpitala (28.08.2015) przez ponad msc musiał mieć kropione oczy 4 razy dziennie, a kontrolne były 3 i następna jest w 6m.ż. czyli u nas styczeń 2016. Uprzedzono nas, że będziemy musieli być pod stałą kontrolną okulistyczną.
Tak to wygląda u nas w Krakowie...

Ania 28

 • *
 • 4
 • Waga po urodzeniu: 1510
 • TC narodzin: 33
Odp: Retinopatia wcześniaków
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2017, 21:17:47 »
U nas stwierdzono retinopatie w drugim badaniu okulistycznym jesteśmy po laseroterapi w jedno oczko jest ok natomiast drugie musimy kontrolować